Jak vybrat autosedačku

Jak vybrat autosedačku

Dětská autosedačka bude spolu s kočárkem jednou z těch věcí, kterou musíte vybrat ještě před narozením miminka. Používání dětské autosedačky je totiž uloženo přímo zákonem, a proto se očekává její použití již při odjezdu z porodnice.

Dětské autosedačky se člení do několika kategorií (ECE skupiny), které si podrobněji popíšeme níže.

Obecně můžeme o autosedačkách říci, že jejich prvořadým úkolem je chránit vaše dítě. Dítě je připoutáno buď 3bodovým nebo 5bodovým pásem. Autosedačku pak připevňujete pomocí systému Isofix nebo pásem automobilu. Při výběru autosedačky se striktně řiďte váhou, věkem a výškou dítěte. V případě používání autosedačky i poté, co ji dítě přerostlo, ohrožujete zbytečně jeho zdraví. Při dopravní nehodě totiž hrozí úraz hlavy, které by si dítě mohlo způsobit právě tím, že horní bočnice již neplní svůj záměr ochrany.

Všechny autosedačky na trhu by v tuto chvíli měly splňovat základní normu evropské unie ECE R44. Tato norma byla později doplněna normou ECE R129 i-Size. Nařízení se týká nových autosedaček pro kojence a menší děti zhruba do 4 let.

Co autosedačky splňující normu i-Size mají navíc oproti autosedačkám s normou ECE R44?

  • Autosedačky jsou nově navrženy tak, že dětem lépe chrání hlavu a krk.
  • U kojenců a batolat do 15 měsíců musí být sedačka umístěna proti směru jízdy.
  • Autosedačky splňující normu i-Size připevňujete v autě pouze pomocí systému Isofix.
  • Výběr autosedačky podřizujeme výšce dítěte

Základní rozdělení ECE skupin (Economic Commission of Europe) je od 0 do III. Při výběru autosedaček ale narazíte i na jiné skupiny, které se váhově různě překrývají.

Cybex Aton 5

ECE skupiny:

  • skupina 0/0+, váha 0-13 kg: autosedačka pro novorozence, tzv. vajíčko. Instaluje se vždy do protisměru jízdy. Umístění vajíčka je možné i na přední sedadlo, ale to pouze v případě deaktivace airbagů. Výhodou těchto autosedaček je jejich váha a možná kompatibilita s konstrukcí kočárků.
  • skupina I, váha 9-18 kg: autosedačku v této skupině pořizujeme pro batolata, která se umí již sama posadit. Stále je ale u této sedačky myšleno na to, že miminko potřebuje oporu ze všech stran. Většina těchto autosedaček je různě polohovatelná a využijete ji cca do věku 4 let.
  • skupina II, váha 15-25 kg: podrobnosti o této skupině nebudeme zmiňovat, na trhu jsou zastoupeny minimálně. Výrobci se převážně zaměřují na rostoucí sedačky, které umožňují použití ve váhové kategorii 15-36 kg.
  • skupina III, váha 22-36 kg: se téměř se nevyrábí, skupina je taktéž zastoupena v níže uvedených kombinací skupin.
  • kombinace skupin I/II/III, váha 9-36 kg: tyto autosedačky jsou oblíbenou volbou z důvodu úspory financí. Lze nastavit pásový systém i různě uzpůsobit jednotlivé opěrky. U tohoto typu ale nelze umístit sedačku do protisměru, což je u batolete ještě žádoucí.
  • kombinace skupin II/III, váha 15-36 kg: využijeme u dítěte ve věku od 4 do 12 let nebo do 150 cm. Autosedačky se vždy umisťuji ve směru jízdy a dítě se poutá tříbodovým pásem automobilu. Pro pohodlí dítěte doporučuji mrknout po typech, které také nabízejí možnost polohování do lehu a úpravu výšky opěrek.

klippan triofix

Isofix

Systém Isofix umožňuje co nejpevnější = nejbezpečnější připevnění autosedačky v automobilu. Tímto systémem musí ale být již vaše auto i autosedačka vybavena. U tzv. vajíček základna není součástí, a proto je nutné ji dokoupit.

Instalace je velmi jednoduchá, sedačku stačí pouze zacvaknout do dvou kotvících bodů. Dále se systém zajišťuje jistícím popruhem nebo jistící nohou. Správnost upevnění si můžete zkontrolovat pomocí barevných kontrolek.

 

Cybex základna Aton2 komentáře ke článku “Jak vybrat autosedačku”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *