Jak vybrat kočárek

Jak vybrat kočárek

Konečně přišel ten čas, kdy jste se rozhodli, že vyberete kočárek pro vašeho potomka? A také jste se zděsili kolik možností vám internet našel? Já šla na jistotu – jako správná ženská přeci vyberu ten, který se mi bude hlavně líbit! Po několika hodinách brouzdání na internetu jsem ale zjistila, že to asi nebude tak lehké, a proto jsem si sestavila několik parametrů, podle kterých jsem se snažila orientovat.

Kde a jak budu kočárek používat?

Tento faktor je poměrně důležitý. Odvíjí se od něj zdali budete hledat spíše tříkolová nebo čtyřkolová provedení. Jestli vyberete nafukovací nebo pevná kola a rovněž vás bude zajímat váha. Určitě se zaměřte i na způsob skládání kočárku. U některých kočárků je mechanismus natolik složitý a náročný, že byste kočárek do auta nejradši nacpali celý.

Obecně se dá říci, že do terénu bude lepší spíše čtyřkolová varianta s většími nafukovací koly. Také myslete na odpružení kočárku. Při pravidelných vycházkách na nerovném povrchu to ocení nejen miminko.

Ve městě se vám, dle zkušeností ostatních maminek, bude lépe manipulovat s tříkolovým kočárkem. Pozor ale na obrubníky – kočárek při nájezdu na obrubník nemusí být dostatečně stabilní. U městského kočárku určitě volte otočná kolečka o 360° a pokud jezdíte hromadnou městskou dopravou, tak myslete i na váhu kočárku.

V případě, že plánujete s kočárkem sportovat, doporučuji mrknout na sportovní verze, které disponují odpruženým podvozkem a ruční brzdou.

Cena

Pokud máte jasno kde a jak budete kočárek používat zaměřte se na cenu. Kočárků je opravdu spoustu a to v různých cenových kategoriích. Kočárek můžete pořídit za 5 tisíc korun, ale také za 30 tisíc a výše. Mezi dražší značky můžeme zařadit například Cybex, Bugaboo a v poslední době velmi oblíbený JOOLZ. Dále je určitě na místě zmínit BABYSTYLE, Britax nebo Concord. Maminky, které mají rádi retro styl, si přijdou na své u značky Inglesina.

Babystyle egg kočárek

Cena se samozřejmě také odvíjí od typu kupovaného kočárku. Vybrat si můžete kombinovaný kočárek nebo jen hluboký. Také první půl rok můžete používat pouze autosedačku, kterou připevníte na konstrukci kočárku. Vybírat můžete i z celé řady sportovních kočárků nebo u staršího dítěte oceníte lehké golfky.

Kombinované kočárky nejčastěji najdete v dvojkombinaci nebo dokonce trojkombinaci. Sestava se skládá z hluboké korbičky, sportovní verze od cca 6 měsíců a případně autosedačky. Tento typ kočárku roste s dítětem, a proto je v posledních letech velmi oblíbený. U levnějších variant bych osobně volila spíše dvojkombinaci a to především kvůli autosedačce, u které se vyplatí připlatit za ověřené a velmi kvalitní modely Maxi Cosi nebo Cybex. Zde ale pozor na kompatibilitu vajíčka s podvozkem vašeho kočárku. Ve většině případů je potřeba ještě dokoupit adaptér.

Hluboký kočárek je určen pro novorozence a miminko vám v něm vydrží do cca 6-8 měsíců. Oproti korbičce u kombinovaného kočárku, bývá tento typ o trošičku větší. Miminko tak má dostatek pohodlí a prostoru. Nevýhodou je ale horší skladnost.

Sportovní kočárek budete nejspíše pořizovat v případě, že jste pro novorozence pořídili pouze hluboký kočárek. Nebo sportovní nadšenci, kteří chtějí s miminkem běhat nebo jezdit na inline bruslích.

Sportovní kočárek vybíráte většinou pro již sedící dítě. Určitě volte polohovací sedačku a zvažte, zdali chcete kočárek s přehazovací rukojetí (za mě určitě ano). Výhodou sporťáku je dobrá skladnost a velká kola vhodná do terénu.

Pokud plánujete s kočárkem běhat nebo jezdit na bruslích, myslete na odpružení kol a určitě investujte do ruční brzdy. Za zmínku také určitě stojí sportovní vozíčky, které můžete využít jak při běhu a bruslení, ale také je můžete připevnit za kolo.

Jednou z nejlevnějších variant kočárku pro již sedící dítě jsou golfové hole. Jejich velkou výhodou je nižší pořizovací cena, váha a skladnost. Pro krátké popojíždění ve městě naprosto ideální. Myslete ale na to, že tento typ kočárku nemá odpružená kolečka a skoro žádnou oporu zad a dítěti tak může být delší jízda nepohodlná.

Bezpečnost

Pro vaše dítě chcete určitě jen to nejlepší, a proto při výběru kočárku nezapomeňte zkontrolovat, zdali daný model splňuje normu ČSB EN 1888. Pokud ano, výrobek splňuje všechny bezpečností požadavky a prošel řadou testů. Pokud má sportovní kočárek ruční brzdu, určitě si ji otestujte už v obchodě.

Při výběru kočárku můžete určitě zvážit mnoho dalších parametrů, ale osobně si myslím, že ty výše zmíněné jsou asi ty nejdůležitější. Doporučuji tak opravdu popřemýšlet o vašem životním stylu a požadavcích, které na kočárek máte a dle toho uzpůsobit svůj výběr.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *