Jak vybrat odsávačku mléka

Jak vybrat odsávačku mléka

Narodilo se vám miminko a máte problém s nastartováním laktace? Nebo máte naopak mlíčka nadbytek a potřebujete prsům ulevit? Odsávačku mléka určitě uvítají i maminky, které se chtějí vrátit dříve do práce nebo si občas někam odskočit. Pořízení odsávačky není žádná ostuda, stejně jako náhrada mateřské mléka za umělou výživu. Někdy to prostě jinak nejde.

Jak jsem již zmiňovala výše – odsávačka může být dobrým pomocníkem. V případě, že se vám nerozběhla dostatečně laktace, můžete pravidelným a vytrvalým odsáváním tvorbě mlíčka velmi pomoci. Tento problém zažívá poměrně dost maminek. Proč se to ale vlastně děje? Může to být dáno stresem a vy se jednoduše bojíte, že novou úlohu nezvládnete a nebudete schopná kojit. Příčinou taktéž může být stres vyvolaný v porodnici – nedostatečná individuální pomoc laktačních poradců a třeba i nepodporující bonding a samopřisání.

Odsávat můžete i v případě, že kojíte bez problémů. Odsáváním totiž můžete stimulovat tvorbu mléka (hodí se v případě předčasného porodu, kdy nemůžete kojit ani přikládat k prsu). Dále vám odsávačka může napomoci ke zvýšení produkce mléka nebo ji využijete k vytvoření zásob.

K odsávání se v neposlední řadě uchylují u maminky, které mají mlíčka až moc a potřebují ulevit přeplněným prsům.

Jak vybrat tu správnou odsávačku pro vás? Je třeba se zamyslet nad jejím využitím.

  • Jak často budete odsávat a kolik času chcete odsáváním strávit?
  • Jaký máte rozpočet?
  • Funkce odsávačky

Na trhu najdete celou řadu odsávaček, které rozlišujeme podle typu ovládání a způsobu odsávání.

Odsávačky podle typu ovládání:

  • Ruční odsávačky nejlépe využijí maminky s bezproblémovou laktací, které si chtějí občas ulevit od nalitých prsou nebo vytvořit sem tam mléko na zásoby. U tohoto typu vás sice může nalákat nízká cena, ale pokud plánujete odsávat pravidelně, určitě zvažte nákup druhého typu. Ruční odsávání může být i dost náročné fyzicky.
  • Elektrické odsávačky mléka jsou sice dražší variantou, ale za to vám nabídnou vysokou efektivnost. Díky různým funkcím vám zajistí i jistý komfort a odsávání mléka je bezbolestné.

Jednofázové a dvoufázové odsávačky:

  • Jednofázové odsávačky doporučuji maminkám s již rozběhnutou laktací. Tento typ odsávačky umožňuje regulaci vakua tak, abyste se cítila co nejpohodlněji.
  • Dvoufázové odsávačky využívají především ty maminky, které potřebují laktaci rozběhnout. Užívání je ale samozřejmě možné i když s laktací nemáte žádný problém. V čem se skýtá ona výhoda oproti jednofázovým odsávačkám? Tento systém totiž nejlépe napodobuje způsob sání samotného miminka. Dvoufázové odsávačky jsou navíc velmi šetrné k bradavkám a prsní tkáni. Díky tomuto typu ušetříte nejen čas strávený odsáváním, ale také zvyšují například i průtok mléka.

Při výběru odsávačky určitě zohledněte její skladnost (hodí se například při cestování), ale také dostupnost různých náhradních dílů nebo doplňků. V neposlední řadě vyberte takovou odsávačku, kterou snadno obsloužíte a hlavně jednoduše vyčistíte.

 

Doporučení elektrických odsávačekDoporučení manuálních odsávačekNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *