Koupání miminka

Koupání miminka

Patříte mezi šťastlivce, kteří už mají své miminko doma a chystáme se na vaše první domácí koupání? Nebo jste teprve ve fázi, kdy zjišťujete co budete potřebovat a jak takové koupaní vlastně probíhá? V obou případech jste tu správně. V tomto článku se vám budu snažit přiblížit, jak takové mytí probíhá a co k němu vše budete potřebovat.

Úplně první zkušenost máte nejspíše už z porodnice, kde se iniciativy chopila dětská sestra. Miminko se většinou koupe do druhého dne od narození a pokud se na to cítíte určitě chtějte být u toho. Sestra vám beze sporu dá plno užitečných typů jak s miminkem manipulovat a jak často ho koupat. Obecně se nedoporučuje častější omývání než 2-3 týdně. Bavíme se samozřejmě o celotělovém koupání. Každý den, případně častěji, oplachujte zadeček a genitálie. Pokud jsou horka nebo se vaše miminko více potí, tak otírejte i záhyby s faldíky nebo pod krkem. Vyvarujete se tak vytvoření potniček.

Příprava na koupání

  • Koupání plánujte a udělejte si z něj takový svůj rituál! Vyhněte se ale koupání po večerním krmení. To by už mělo být miminko připravené rovnou ke spánku.
  • Vše si pečlivě připravte, abyste nemusel/a od koupele nikam odbíhat. V pokojíčku si tak nachystejte kosmetiku, plínku a oblečení na přebalovací pult. V koupelně mějte na jednom místě olejíček nebo jinou drogerii, teploměr a žínky. Rovněž nezapomeňte na ručník.
  • Ke koupeli použijte kyblík, vaničku nebo velkou vanu. Novorozence je spíše vhodnější koupat v kyblíku nebo malé vaničce s lehátkem. Nebudete potřebovat tolik vody a miminko se cítí více v bezpečí.
  • Sledujte teplotu vody, neměla by překročit 36-37°C (každé miminko je ale jiné…my koupeme ve vodě o 40°C). Pokud chcete chodit na dětské plavání, můžete teplotu vody postupně trochu snižovat, aby se na to miminko připravilo. Teplota vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 22-24°C a ke koupaní nepotřebujete více jak 10-15 cm vody v nádobě.
    • TIP pro vás! Pokud nekoupete v kyblíku, ale v malé vaničce, zkuste napustit o trochu vody více a miminko ponořit do vody až po obličej. Stačí jej přidržovat pouze pod hlavičkou. Ze začátku očekávejte křik, ale jakmile bude miminko ponořené skoro celé, tak se velmi rychle uklidní a koupel si bude užívat. A proč se mu to tolik líbí? Jednoduše mu to připomíná těch 9 měsíců, kdy plavalo v plodové vodě.
  • Koupání zbytečně neprodlužujte. Stačí maximálně 5 minut. Novorozenec má totiž velmi jemnou pokožku, která může být mnohdy velmi citlivá.

Shnuggle vanička

Zobrazit recenzePorovnat ceny eshopů

Jde se na věc!

Pokud již máte vše potřebné nachystané, tak se na to můžete vrhnout. To vrhnutí myslím ale jen obrazně! Při manipulaci s miminkem je důležité myslet na to, abyste nedělal/a žádné trhané pohyby, ale naopak miminko hezky zvolna na lehátko nebo do kyblíčku položil/a. Na dítě můžete celou dobu mluvit tichým hlasem, který ho uklidní. Některá miminka nejsou totiž z koupání úplně nadšená a to jim může pomoci.

Ke koupání používejte pouze kosmetiku, která je určená pro miminka.

Weleda sada kosmetiky pro kojenceZobrazit recenzePorovnat ceny eshopů

Pro koupání si nejlépe připravte dvě žínky – jednu na obličej, druhou na zbytek těla. Vždy začínejte od hlavičky a postupujte dolů. Genitálie myjte směrem ke konečníku. Následně miminko pečlivě opláchněte a můžete si jej zabalit do připraveného ručníku. Při osušování postupujte jemně, netlačte a nedřete ručník o pokožku miminka.

Co potřebuji ke koupání?

Vhodnou výbavičku pro tu vaši ratolest si sestavte dle svých preferencí. Někdo upřednostňujte různé kosmetické prostředky, jiní se chtějí zase vyvarovat jakékoliv „zbytečné“ drogerii. Jeden omývá pouze žínkou, druhý chce kyblík. Níže tak najdete můj soupis „potřebných“ věcí, který si libovolně upravte dle sebe.

V dnešní době najdete na trhu širokou škálu různých přípravků určených přímo pro novorozence. Já jsem spíše zastánce „čím méně, tím lépe“, a proto máme ke koupání připravený pouze koupelový olej. Do vody kápnete pár kapiček a již nic dalšího nepoužijete. Navíc již není třeba pokožku miminka dále promašťovat. To asi nejvíce uvítají rodiče batolat, která při převlékání už moc neposedí.

Pokud ale zvažujete používat více kosmetiky, tak opravdu jen tu přímo určenou pro miminko. Velmi oblíbená je nyní kosmetika od Weledy či nová dětská řada od Johnson´s Baby. Pokud trpíte na citlivou pokožku mrkněte na Topicrem nebo Sebamed.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *