Nejlepší monitor dechu

Nejlepší monitor dechu

Monitor dechu je chytrý pomocník, který vás dokáže hlasitým alarmem včas upozornit, že miminko nedýchá. Jedná se o přístroj, který se skládá z jedné nebo více desek a světelné jednotky, na které najdete ovládací knoflík a svítící tlačítko. Desky je třeba umístit pod matraci, která by neměla být silnější než 10 cm (tento údaj se může lišit dle výrobce). Mé doporučení pak najdete níže v tomto článku.

Plno rodičů s pořízením tohoto přístroje ale váhá a není si jistá, zdali je opravdu tak důležitý. Já osobně určitě doporučuji zakoupení maminkám prvorodičkám. Nebudete muset každou chvíli odbíhat a kontrolovat nadzvedávající se hrudníček a i v noci se vám bude mnohem lépe spát a věřte mi, že to oceníte každou minutu navíc!

Na přidanou hodnotu monitoru dechu velmi často upozorňují i na kurzech první pomoci, kde se budete připravovat jak si počínat v případě syndromu SIDS. Uvědomte si, že v případě zástavy dechu může tento přístroj doslova vašemu miminku zachránit život, protože alarm se spouští u většiny přístrojů po 15-20 sekundách, kdy nezaznamená pohyb. Vy tak můžete bleskově jednat a zahájit resuscitaci.

Velmi často se pak setkávám se špatnými zkušenostmi, kdy alarm spustí „planý poplach“. Nemyslím si, že by byl problém v samotném přístroji, ale spíše ve špatné instalaci. Je opravdu třeba myslet na tloušťku matrace. Pokud na matraci přidáte třeba klínek (doporučuji pokud je vaše dítě pobliónek) a ještě hnízdečko, tak to máte nějaký ten centimetr navíc a už to pro snímací desku může být problém. V případě použití hnízdečka, dejte desku přímo pod něj.

Typy monitoru dechu

Na českém trhu v tuto chvíli můžete narazit na tři typy monitoru – deskový monitor, monitor připevňující se na plenku nebo monitor dechu s chůvičkou. Přes Amazon je ale třeba možné objednat i monitor dechu, který navlečete na nožičku jako ponožku. Cena je poměrně vysoká, ale hodnocení má velmi dobré.

Deskový monitor dechu se skládá z jedné nebo dvou snímacích desek a vyhodnocující jednotky. Deska a jednotka jsou mezi sebou propojeny kabelem. V případě jedné snímací desky většinou nedojde k pokrytí celé postýlky a to může být problém v budoucnu u batolete nebo většího dítěte, které již leze a je schopné se přetočit. U monitoru s dvěma deskami z počátku použijete pouze jednu. Jakmile se začne dítě více pohybovat doplníte desku druhou.

Plenkový monitor dechu jednoduše připevníte klipem na okraj plenky v místě, aby se dotýkal bříška. Výhodou je určitě snadná instalace a manipulace. Nepotřebujete žádné kabely ani desky a monitor můžete použít kdekoliv a kdykoliv. Na druhou stranu by se ale mohlo stát, že si dítě monitor posune nebo dokonce třeba i sundá. Monitor není možné používat během pohybu, kdy jedete například autem nebo kočárkem.

Třetím typem, který můžete zakoupit je monitor dechu s chůvičkou, který se skládá z deskové podložky a chůvičky. Chůvičku můžete pořídit i s obrazovkou pro případné sledování vašeho dítěte.

 

Firma Hisense patří v tomto odvětví mezi špičku, a tak můžete zakoupit hned několik modelů. Nejnovějším z nich je Babysence 7, který je nástupcem velmi oblíbeného modelu Babysense 5 (již není v prodeji). Velkou výhodou tohoto modelu jsou dvě podložky, které pokryjí celou postýlku a nehrozí tak falešné spuštění když se vaše dítě v postýlce pohybuje. Alarm je spuštěn po 20 sekundách, kdy podložka nezaznamená žádný pohyb. Rovněž budete upozorněni v případě, že poklesne frekvence nádechu během jedné minuty na 10.

Hisense monitor dechu Babysense 7

Kde koupit?

Od samého výrobce také stojí za zmínku modelová řada Babysence 2. Tento model je sice již starší, ale stále je možné jej zakoupit a jeho hodnocení mluví za vše. V tuto chvíli ale levněji pořídíte jeho nástupce Babysence 2 Pro, který je nejen levnější, ale i designově mnohem modernější.

Hisense Monitor dechu Babysense 2 Pro

Kde koupit?

Velmi oblíbeným a často používaným monitorem dechu i v porodnicích je český výrobek od firmy Jablotron – model Nanny BM02. Výhodou tohoto monitoru je možnost použití od nízké porodní váhy 2 kg.  Na vyhodnocující jednotce najdete tři světelné kontrolky. Zelená kontrolka svým blikáním potvrzuje nádech miminka. Červená kontrolka se rozbliká pokud snímací deska zaznamená méně než 8 nádechů za minutu. Se světelným upozorněním se samozřejmě spustí i alarm. V rámci balení obdržíte ale pouze jednu snímací desku, která nepokryje celou plochu postýlky. Jakmile začne dítě v postýlce cestovat může to vést ke spouštění alarmu.

Jablotron Monitor dechu Nanny BM02

Kde koupit?

Velkou novinkou na trhu je model BM-03 od výše uvedeného českého výrobce Jablotron, který do novinky aplikoval hned několik vychytávek. Myslím, že nejeden rodič s nadšením uvítá funkci detekce položení a odejmutí miminka. Kontrolka vás tak upozorní, že jste pravděpodobně položil nebo odebral miminko z podložky. Hurá! Falešný poplach během krmení už se snad v noci konat nebude. Fajn je také funkce, která hlídá stáří podložky. Málokdy se totiž řeší, že podobné pomůcky mají svou omezenou živostnost, a tak vám dá přístroj sám vědět, kdy je nutné podložku vyměnit.

Kde koupit?

Pokud chcete mít jistotu pokrytí úplně celé plochy postýlky (například i pod polštářem) mrkněte na monitor od značky Baby Control Digital – model BL 230. Součástí balení jsou 3 snímací desky o velikost 30×50 cm. Tato velikost je totožná i s prvním zmiňovaným monitorem od Jablotronu, který má v balení ale pouze 1 kus! Na displeji řídící jednotky je možné sledovat intenzitu dýchání miminka a rovněž umí přehrát události posledních několika minut. Díky množství desek uvádí výrobce i možnost použití u dvojčat.

Baby Control Monitor dechu Digital BC 230

Kde koupit?

Poslední zmíněným monitorem od značky Snuza je tzv. plenkový monitor, který doslova připínáte na plenku. Monitor tak snímá nádechy miminky podle pohybů bříška. Jakmile se bříško během 15 sekund nepohne spustí se alarm. S alarmem se zároveň spustí vibrace, které mají povzbudit dítě v dýchání. Jako nevýhodu zde spatřuji manipulaci s monitorem, který budete muset při každém přebalení vypnout a sundat. Také je nutné myslet na jeho umístění, aby nevadil miminku ale třeba i vám při kojení.

SNUZA Monitor dechu Hero MD

Kde koupit?

Monitor pro dvojčata

V případě dvojčátek bude nejlepší pořídit dvě samostatné jednotky. Za zvýhodněnou cenu je ale možné pořídit například Jablotron Nanny BM02 DUO v balení 2 ks.

Pokud byste ale přeci jen trvali na produktu určeném přímo pro dvojčata najdete na českém trhu pouze jeden výrobek a to od firmy Baby Control Digital – monitor dechu BC 230i PRO. V rámci balení obdržíte 4 snímací podložky.

Baby Control Digital monitor dechu BC 230i pro dvojčata

Kde koupit?Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *